Podpaski wciąż pozostają najczęściej kupowanym artykułem higienicznym pomagającym dbać o higienę w czasie menstruacji. Nie wszystkie kobiety czują się komfortowo stosując tampony (ich używanie może zwiększać ryzyko wystąpienia otarć i infekcji, a nawet niebezpiecznego dla życia wstrząsu toksycznego). Kubeczek menstruacyjny wielokrotnego użytku to pomysł nowy i wciąż kontrowersyjny. Podpaski są więc wciąż na topie. Wesołe, kolorowe opakowania zachęcają do kupna; na półkach w drogerii znajdziemy podpaski różniące się kształtem, grubością, rodzajem zastosowanej powłoczki, chłonnością, a nawet zapachem.

Czym się kierować wybierając ten artykuł higieniczny?
Wciąż wiele kobiet wybiera przede wszystkim najszerzej rozreklamowane marki. Tu przoduje Always, stawiając na dynamiczne reklamy, przedstawiające młode kobiety sukcesu szturmem zdobywające świat. Always stosuje jednak powłoczki plastikowe, które mogą podrażniać skórę. Podpaski popularnej firmy Naturella mają bawełniane powłoczki, ale również mogą podrażniać: są silnie perfumowane.

Wbrew pozorom perfumowanie podpasek nie zapobiega powstawaniu przykrych zapachów. Większe znaczenie ma chłonność (wydzielina nie powinna stykać się z powietrzem). Przydają się też takie zastosowania jak neutralizujące zapach jony ujemne – zastosowano je np. w podpaskach Tiens.

Z kolei paniom o wrażliwej skórze ze skłonnością do podrażnień i odparzeń polecane są podpaski niewybielane i niechlorowane, o bawełnianej powłoczce, anyalergiczne. Takie są podpaski Tiens czy Winalite. Ciekawą alternatywą są podpaski tzw. ekologiczne, to znaczy wielokrotnego użytku (tak jest! Trzeba je prać!). Również mogą być polecone kobietom o wrażliwej skórze, bowiem są produkowane wyłącznie z naturalnych materiałów (organiczna bawełna), nie są wybielane.
Ze względu na użycie organicznych materiałów rozkładają się bardzo szybko nie zanieczyszczając środowiska, czego nie można powiedzieć o podpaskach plastikowych. Produkuje je na przykład firma Naya.
Gdy wybierzemy już rodzaj podpasek, który odpowiada nam najbardziej, dobór odpowiedniej chłonności i kształtu jest już prosty. Na noc stosujemy podpaski o większej chłonności, na dzień wystarczą bardziej dyskretne cieńsze, pod warunkiem, że są często wymieniane. Podczas aktywności sportowej najlepiej sprawdzają się podpaski ze skrzydełkami, o powierzchni klejącej pokrywającej cały spód podpaski.